Patagónske dobrodružstvo: Neprekonateľné krásy Čile a Argentíny

Vydajte sa s nami na jedinečnú 17 dňovú cestu, ktorá vás zavedie do tých najúžasnejších kútov sveta!  Zažite mega dobrodružstvo, ktoré vás privedie na ´koniec sveta´. A to takmer doslova, kedže navštívime dve najjužnejšie mestá sveta, Punta Arenas a Ushuaia.  Takisto nás čakajú nezabudnuteľné treky v ´srdci´ Patagónie, svetoznámom národnom parku Torres del Paine a nádhernom parku Los Glaciares v Argentíne s výhľadom na majestátny Fitz Roy!

Naše túry a výlety a  nás zavedú cez rozprávkové pohoria, dych vyrážajúce obrovské kryštálové ľadovce a lagúny. Užite si tú pravú Patagónsku atmosféru a oddýchnite si v štýlovom Buenos Aires!

 

Nasledujúce Termíny

27.11. - 13.12.2024

Cena: € 3190

17 dní/ 16 nocí
Počítame dni strávené v destinácii, nie deň odchodu a príchodu na Slovensko

Všetky vstupy a výlety v cene

*Cena nezahŕňa  medzinárodnú spiatočnú letenku
(Cena cca od  € 870-1200)

1.3. - 18.3.2025

Cena: € 3190

17 dní/ 16 nocí
Počítame dni strávené v destinácii, nie deň odchodu a príchodu na Slovensko

Všetky vstupy a výlety v cene

*Cena nezahŕňa  medzinárodnú spiatočnú letenku
(Cena cca od  € 870-1200)

Program

1. Deň: Buenos Aires

Prílet z Európy predchádzajúci deň alebo dopoludnia tento prvý deň (odporúčame). Vitajte v Argentíne a jej očarujúcom hlavnom meste, Buenos Aires! Pozrieme sa Plaza de Mayo, historické námestie obklopené významnými budovami ako napríklad, Casa Rosada, Metropolitná katedrála a Cabildo. Navštívime aj La Boca, slávnu štvrť s pestrofarebnými domami a ulicami a miestnou štýlovou atmosférou. Večer si môžeme vychutnať vynikajúci steak a červené víno s atmosférou Argentínskeho tanga.

2. Deň: Presun do Argentínskej Patagónie a dedinky El Chaltén

Predpoludnajší let do Argentínskej Patagónie a El Calafate( ✈︎ 3.2 h). Odtiaľ sa turistickým autobusom presunieme do dedinky El Chaltén (🚌 2.5 h), známeho ako hlavné mestro trekkingu v Argentíne. Nákup jedla na treking, poprípade požičanie kempingových vecí ako napríklad stan, spacák a podobne. Večer v El Chalténe.

3.Deň: Trek ku kempu Poicenot a lagúne Piedra Blanca

Ráno zahájime náš 3 denný treking v národnom parku los Glaciares (ľadovce). Dve noci stanovania v jednoduchých kempoch (Kemp 1- Poicenot, Kemp 2- Agostini). Našu výbavu a jedlo si nosíme sami a vezmeme si iba veci nevyhnutné na tri dni treku, zvyšné si odložíme v El Chalténe. Prvý deň výstup s batohmi do kempu Poicenot, kde máme krásny výhľad na horu Fitz Roy! (10 km, ↑ 484 m, ↓150 m, stredne ťažká obtiažnosť, cca 3 - 3.5 h ). Poobede trek naľahko k lagúne Piedra Blanca (6km, ↑ 113 m, ↓ 32 m, ľahká obtiažnosť, cca 3 h. tam a späť), kde pravdepodobne nestretneme nikoho iného. Nádherna lagúna s výhľadom na visiaci ľadovec, tak ako to môžete vidieť na tejto foto.

4. Deň: Trek Laguna de los Tres pod horou Fitz Roy

Ak to počasie dovolí a ak budete súhlasiť, nasledujúce ráno si privstaneme o 3:30 ráno aby sme boli pri Laguna de los Tres a teda pod majestátnou horou Fitz Roy pri východe Slnka. Stojí to za tú námahu! Túra naľahko (6 km, stredne tažká obtiažnosť, ↑ 495 m, cca 2-2.5 výstup hore, 1.5 h cesta dole). Po zostupe dole raňajky a oddych. Poobedný presun do kempu Agostini (11 km, ↑ 125 m, ↓ 242 m, ľahká obiažnosť, cca 3.5 h) popri lagúnach Madre y Hija. Kemp Agostini je hneď pri lagúne Torre s výhľadom na štít ´Torre´.(Aj tu môžete vidieť visiace ľadovce). Večer sa môžete prejsť k tejto lagúne a vychutnať si jej pokojnú atmosféru.

5. Deň: Kemp Agostini a Lagúna Torre

Nasledujúce ráno prechádzka k lagúne Torre alebo voliteľná túra na ľahko k vyhliadkovému miestu Maestri (cca 5.5 km, ↑224 m, ↓ 24 m, 3 h. tam aj späť). Cca o 11 začneme náš zostup do El Chalténu (8.5 km, ľahká obtiažnosť, ↑ 63 m, ↓ 243 m, cca 2.5 h.) Obed v El Chalténe a nasledovne presun autobusom do mestečka El Calafate. Večer oddych v El Calafate.

6. Deň: El Calafate a ľadovec Perito Moreno

Dnes nás čaká exkurzia ku jednému z najkrajších ľadovcov, Perito Moreno. Tento ľadovec je aj jeden z najprístupnejších na svete, keďže sa priamo k nemu dá dostať pozemnou dopravou. Následne sa môžete poprechádzať viacerými okruhmi, aby ste si tento ľadovec mohli pozrieť z niekoľkých uhlov. My sa k tomuto ľadovcu priblížime ešte bližšie a to loďou! Poobede návrat do Calafate a zvyšok dňa je voľný program.

7. Deň: Presun do Puerto Natales (Chilskej Patagónie)

Približne 6 hodinový presun z Argentínskej Patagónie do tej Chilskej. Do mestečka Puerto Natales dorazíme o cca 14:00 hodine. Puerto Natales je bránou k svetoznámemu parku Torres del Paine. Zvyšok dňa máte čas na prechádzku po tomto mestečku, chutné jedlo a na oddych pred zahájením nášho ďalšieho treku!

8. Deň: Glaciar Grey (ľadovec Grey), Torres del Paine

Ranný presun do národného parku Torres del Paine! Následne plavba loďou katamarán po jazere Pehoé do kempingu Paine Grande. Odtiaľ začneme našu túru ku kempu Glaciar Grey (ľadovec Grey). So sebou si vezmete snacky, oblečenie na 3 dni túry a váš spacák (vlastný alebo požičaný). Pre mňa jednoznačne tá najkrajšia túra ( stredne ťažká obťiažnosť )s výhľadom na ohromujúci ľadovec Grey (12 km, ↑735 m, 3.5-4. h) Cca 15 minút od kempu Grey sa nachádza vyhliadkový bod ľadovca Grey. Pre tých, ktorí chcú je tu opcionálna túra naľahko k visiacim mostom s úžasným výhľadom na ľadovec (5-8 km cca 3 h. tam j späť, ľahká obtiažnosť). Celkovo sú na tejto trase 3 visiace mosty. Môžete sa prejsť iba k prvému alebo druhému. Noc v turistickej chate v 6 posteľových izbách. Plná penzia (obed zo sebou, teplá večera a raňajky).

9 a 10. Deň: Glaciar Grey & Trek Base Torres

Ráno oddych pri ľadovci Grey a následne trek naspäť do Paine Grande (11 km, cca 3.5-4 h.). Následne katamarán cez jazero Pehoé a presun autobusom ku kempu Torres Central. Noc v Torres Central v 6 lôžkovej izbe v turistickej ubytovni s vaším spacákom. Ráno nás čaká túra k legendárnym ´Torres´ del Paine (vežiam) s najväčším prevýšením trasy. Tam aj späť je to 22 km a 1027 m prevýšenie a celá túra nám zaberie cca 8-10 hodín (samozrejme s prestávkami, nie v pohybe). Plná penzia (teplá večera, raňajky a obed so sebou). Po tejto túre sa s parkom Torres del Paine rozlúčime a presunieme sa do Puerto Natales, kde sa navečeriame a oslavíme naše úspešné treky.

11. Deň: Punta Arenas

Potom ako sa poriadne vyspíme sa autobusom presunieme z Puerto Natales do Punta Arenas (2.45 h), najjužnejšieho mesta kontinentálnej Ameriky, a takisto rodiska môjho manžela, Carlosa. Zvyšok dňa sa poprechádzame po tomto peknom meste a jeho pobreží, vyjdeme si na vyhliadkové miesto a ochutnáme miestne dobroty.

12. Deň: Grilovačka a opcionálny trekking ku majáku Faro San Isidor

Presunieme sa cca 75 km od Punta Arenas k bodu Punta Arbol odkiaľ je možnosť cca 4 hodinového treku popri pobreží k najjužnejšiemu bodu kontinentálnej Ameriky, majáku Faro San Isidor. Následne navštívime patagónsky les/vidiek, kde budeme mať grilovačku. Jedna z hlavných Patagónskych špecialít je ´cordero al palo´ jahňacie mäso opekané na uhlíkoch a Pato, náš rodinný kamarát z Punta Arenas, nám to s radosťou pripraví. (Budeme mať aj jedlo pre vegetariánov). Zvyšok dňa strávime grilovaním a pitím Patagónskeho pivka, hraním kartových hier (môžme sa naučiť lokálnu kartovú hru ´Truco´) a oddychom(aktívnym alebo pasívnym, je to na vás). V okolí chatiek je možnosť krátkej cca 1 hodinovej prechádzky po lese s vyhliadkovými bodmi. Noc v chatkách alebo naspäť v Punta Arenas (Upresníme neskôr).

13. Deň:Magallanský prieliv a presun do Ushuaia

Celodenný presun autobusom do najjužnejšieho mesta sveta, Ushuaia. Presun zahŕňa aj plavbu trajektom cez Magallanský prieplav do Ohňovej Zeme. V prípade, že celá skupina súhlasí a chce si priplatiť za súkromný transport z Punta Arenas s možnosťou obeda v Ohňovej Zemi a návštevou kolónie tučniakov kráľovských (po ceste do mestečka Ushuaia). Cena za osobu je 120 EUR (doprava a vstupné). Obed v cene zarátaný nie je.

14. Deň: Exkurzia loďou po Beagle prieplave ku kolónii tučniakov Magallanských

Poldenná exkurzia loďou po Beagle prieplave ku najjužnejšiemu majáku sveta, Faro Les Eclaireurs, ostrovu ´Lobos Marinos´ (uškatce) a ostrovu kormoránov. Navigácia pokračuje ku ostrovu Martillo, kde uvidíme kolóniu tučniakov Magallanských a tučniakov Papuas. Návrat do Ushuaia o cca 14:00. Poobede voľný program na spoznávanie tohto unikátneho miesta. Ushuaia je vstupná brána pre expedície na Antarktídu a má veľmi zaujímavú históriu a preto odporúčame návštevu niektorého z jej múseí. Môžeme ísť spolu.

15. Deň: Exkurzia do Národného parku Tierra del Fuego (Ohňová Zem)

Výlet do národného parku´Tierra del Fuego´(Ohňová Zem). Jeden z mála národných parkov v Argentíne, ktorý je na pobreží. Predtým ako vstúpime do národného parku si urobíme zastávku na vlakovej stanici ´Fin del mundo´ (Koniec sveta), odkiaľ sa ikonickým vláčikom, ktorý v minulosti slúžil na prepravu väzňov do lesných pracovných táborov, a 45 minútovou jazdou, dostaneme na zastávku vnútri parku Ohňovej Zeme. Následne navštívime záliv Ensenada, Lapataia a lagúnu Verde. Krátka 2km prechádzka v lagúne Negra. Takisto uvidíme začiatok Panamerickej diaľnice, ktorá vedie až na Aljašku! Poobede voľný program v Ushuaie.

16. Deň: Túra k jazeru Esmeralda a presun do Buenos Aires

Trek naľahko k Lagúne Esmeralda je jednou z najkúzelnejších a najkrajších túr, ktoré Ushuaia ponúka. Táto túra nás prevedie lesom, rašeliniskami a malými potokmi až k žiarive zelenej lagúne. Cesta je stredne náročná a trvá približne 4 hodiny tam aj späť. Lúčime sa s Patagóniou a poobednajším/ večerným letom letíme naspäť do Buenos Aires. Rozlúčková noc v Buenos Aires.

17. Deň: Buenos Aires a návrat domov

Voľný program v Buenos Aires do času vášho odchodu. Samozrejme vždy je tu možnosť prebádať toto krásne mesto spolu, ak máte let až večer alebo v noci! Doprajeme si vynikajúce jedlo, letné počasie a skvelú Argentínsku atmosféru.

Cena zahŕňa

 • 13 x Ubytovanie v jednoduchých a pohodlných izbách s vlastným sociálnym zariadením (dvojlôžková izba) *Nevylúčená možnosť, že jednu z týchto nocí budeme ubytovaní v 4 lôžkových izbách na chate, upresníme neskôr.
 • 2 x Kemping vo vlastných alebo požičaných stanoch pre dve osoby (požičanie stanu nie je zahrnuté v cene) počas treku v El Chalténe
 • 2x noc v turistickej chate v 6 lôžkových izbách so zdieľaným WC a kúpeľnou v kempe Grey a kempe Central Torres v Torres del Paine (nezahŕňa spacák, ten si musíte priniesť/ požičať).
 • Všetky presuny (zabezpečené turistickými autobusmi, turistickými (zdieľanými alebo súkromnými minivanmi), taxíkmi a pod.
 • 2x Plná penzia (raňajky, obed, večera) počas treku v Torres del Paine
 • 1x Extra obed v Torres del Paine
 • 1x Obed a večera na Patagónskom vidieku (grilovačka) pri Punta Arenas
 • 12 x Raňajky
 • 2 x letenky: Buenos Aires – El Calafate a Ushuaia – Buenos Aires
 • Príručná batožina do kabíny (10 kg) na tieto lety + menšia taška
 • Vstupy a atrakcie uvedené v programe:
 • Vstup do Národného parku Los Glaciares
 • Plavba loďou ku ľadovcu Perito Moreno
 • Exkurzia a vstup ku ľadovcu Perito Moreno
 • Vstup do Národného parku Torres del Paine
 • 2x Plavba loďou katamarán po jazere Pehoé v Torres del Paine
 • Všetky túry a treky v programe
 • Trajekt Magallanským prieplavom na trase Punta Arenas – Tierra del Fuego
 • Exkurzia do národného parku Tierra del Fuego (Ohňová Zem)
 • Lístok na vlak ´Fin del Mundo´v Ohňovej Zemi v Ushuaia
 • Vstup do národného parku Tierra del Fuego (Ohňová Zem)
 • Exkurzia loďou po Beagle prieplave ku majáku a kolónii tučniakov Magallanských
 • Služby Slovenskej sprievodkyne Lenky (žijúcej v Chile) počas celého zájazdu 

Cena nezahŕňa

 • Spiatočná medzinárodná letenka z Viedne/ Prahy/ Budapešti do Buenos Aires (Cena cca od € 850-1200). S nájdením letenky vám radi pomôžeme.
 • 3 x Raňajky
 • Požičanie stanu, spacáku a kempingového výstroja (ak nemáte vlastný) počas 3 dňového (2 noci) treku v El Chalténe
 • Spacák počas treku v Torres del Paine (2 noci)
 • Obedy a večere okrem vyššie uvedených 
 • Dobrovoľné aktivity, ktoré nie sú zahrnuté v programe
 • Presun z Punta Arenas do Ushuaia súkromnou dopravou s prestávkou na obed v mestečku Porvenir v Ohňovej Zemi a návšteva kolónie tučniakov kráľovských -120 EUR (Možné iba v prípade, že všetci cestujúci súhlasia a chcú si priplatiť za túto alternatívu). *Momentálne máme presun turistických autobusom
 • Cestovné poistenie

Pre koho je vhodný tento zájazd

Pre ľudí, ktorí majú radi trekking/ turistiku, hory a prírodu a samozrejme cestovanie. Ľudia, ktorí chcú spoznať ľudí na podobnej vlne :).  Účastníci zájazdu musia byť v dobrej fyzickej kondícii aby boli schopní absolvovať túry, ktoré máme v programe pripravené aj tri dni za sebou. V programe máte rozpísané dĺžky a obtiažnosti naších trás. Na niektoré túry nemusíte ísť, ak preferujete oddych alebo vlastný program (napríklad túry naľahko v El Chalténe, túra k visiacim mostom v Torres del Paine, túra k lagúne Esmeralda v Ushuaia a túra k majáku San Isidor pri Punta Arene). 

Ubytovanie

Väčšinu času budeme ubytovaní v malých miestnych hoteloch/penziónoch/hostaloch v jednoduchých a pohodlných 2 posteľových izbách s vlastným WC a sprchou. *Počas nášho treku v El Chalténe (2 noci) budeme spať v požičaných alebo vlastných stanoch, ktoré si musíme so sebou niesť počas treku. Infraštruktúra kempov v El Chalténe je minimálna. K dispozícii je suché zdieľané WC a pitná voda, ktorú si môžeme nabrať z blízkeho potoka. Sprchy ani umývadlá k dispozícii bohužial niesú. Počas treku v Torres del Paine (2 noci) budeme ubytovaní v turistickej chate v 6 lôžkových izbách (treba si priniesť/ požičať spacák). WC a kúpeľne sú tam zdieľané. K dispozícii aj teplá voda a sprchy, aj potraviny.

Ak chcete samostatnú izbu musíte si priplatiť € 550.

Stravovanie

Jedlá v reštauráciách a potraviny sú v Patagónii drahšie ako na Slovensku. Najdrahšie jedlá a nápoje sú v národnom parku Torres del Paine. Počas nášho treku v Torres del Paine však máme 2x plnú penziu (raňajky, studený obed so sebou, teplá večera) plus jeden extra obed. Počas výletu na vidiek pri Punta Arenas máme v cene zahrnutú grilovačku čiže obed a večeru. Okrem spomenutého jedla máte v cene aj 10 x raňajky (väčšinou jednoduché). Počas nášho treku v El Chalténe si musíme počas treku pripraviť a variť jedlo sami (2x raňajky, 2x obed, 2x večera). Potraviny si kúpime pred trekom. Takisto sa môžeme dohodnúť, že budeme variť spolu a rozrátame si cenu potravín medzi sebou. Zvyšok zájazdu sa môžete stravovať v rôznych reštauráciach podľa individuálnych preferencií, jedálňach alebo fast food reštauráciách.

Počasie

V Buenos Aires, ktoré sa nachádza v Argentíne, je December prvým mesiacom leta, a preto sa môžete tešiť na príjemné teplé počasie. Priemerné teploty počas dňa sa pohybujú okolo 27°C a nočné teploty klesajú na približne 18°C a minimálne zrážky​.
Čo sa týka oblasti Patagónie, kde sa nachádzajú lokality ako El Chaltén, El Calafate, Torres del Paine, Puerto Natales, Punta Arenas a Ushuaia, počasie môže byť výrazne odlišné a značne chladnejšie. December tu predstavuje začiatok leta, ale teploty môžu byť podstatne nižšie v porovnaní s Buenos Aires, zvyčajne s miernymi dňami a chladnými nocami. V týchto oblastiach môžete očakávať teploty pohybujúce sa od mrazivých pod nulou do príjemných 20°C počas dňa. Počasie je tiež premenlivé, s častými zmenami medzi slnečnými, veternými a daždivými obdobiami. V Punta Arena a Ushuaia môžte očakávať počasie s prudkými vetrami a nárazovými zrážkami. Je dôležité byť pripravený na rôznorodé a často meniace sa počasie v Patagónii.

Prihlásenie a realizácia zájazdu

Na realizáciu tohto zájazdu je nutné aby boli na zájazd prihlásení minimálne 8 cestovatelia. Maximálny počet cestovateľov je 14. V prípade ak máme prihlasení menší počet účastníkov ako naše minimum 8 ľudí, sa zájazd môže uskutočniť v prípade, ak prihlásení účastníci súhlasia s navýšením ceny zájazdu, ktorú by sme v takomto prípade prihláseným účastníkom mohli navrhnúť.

Je veľmi dôležité prihlásiť sa na tento zájazd najneskôr do 10 Septembra 2024. Rezervácie ubytovania v národnom parku Torres del Paine musia byť potvrdené a zaplatené do tohto dátumu. Miesta sú limitované a míňajú sa rýchlo. Ak by ste si rezervovali miesto na tento zájazd neskôr ako 10 Septembra 2024, nevieme vám zaručiť, že by ste sa mohli zúčastniť tohto treku. Rezervácie sa robia väčšinou pol roka dopredu (aj viac).  Patagónia je jedna z najžiadanejších destinácií a od Decembra začína hlavná turistická sezóna, (prichádza leto a s tým aj dobré, teplejšie počasie) a bohužiaľ last minute rezervácie nie sú pre túto destináciu možné.

Rezervácia miesta