Peru, fascinujúca odysea cez históriu a dobrodružstvo

Ak túžite po dobrodružstve, ktoré zahŕňa neskutočnú históriu, ohromujúce scenérie, turistiku a skvelú kuchyňu, ste na správnom mieste.
Kto by nepoznal Machu Picchu, jednú z najznámejších divov sveta. No Peru je oveľa viac než iba to. Spoznáte Peru ako krajinu kontrastov, ktorá ponúka úchvatné púšte, úžasné pobrežia, ohromujúcu históriu , autentický život ľudí v menších dedinkách a mestečkách, Posvätnú dolinu a omnoho viac. 
A čo poviete na ochutnávku exkluzívnych peruánskych jedál? Tie patria k tým najlepším na svete! 

Nasledujúce Termíny

30.09. - 15.10.2024

16 dní/15 nocí 
(*Počítamé dni strávené v destinácii)
Cena: € 2390 (Prihlásenie do konca Augusta 2024) Cena: € 2550 (od 1.09.2024)

(*Cena nezahŕňa medzinárodnú letenku, cena cca od € 900-1300)

Veľkosť skupiny max. 12 cestovateľov + sprievodca/ sprievodcovia

Program

1. Deň: Lima

Prílet do Limy. Vitajte v Peru! Vitajte v 11-miliónovom pobrežnom hlavnom meste Peru, známom svojou gurmánskou kuchyňou! Dozviete sa o fascinujúcej histórii tohto miesta a Peru - o Španielskej nadvláde, Pacifickej vojne a vplyve kresťanstva na Peruánsku kultúru. A navštívime aj historické cetrum Limy a takisto spoznáte štýlovú časť Miraflores, kde sme aj ubytovaní a prejdeme sa po jej krásnom pobreží. Ak priletíte ranným letom alebo deň vopred navštívime aj historické centrum mesta s miestnym sprievodcom. A samozrejme nezabudneme ochutnať miestne špeciality ako napríklad, 'La causa limeña' a Ceviche!

2.- 4. Deň: Pobrežie Tichého oceánu, Ica a Nazca

Presun do oblasti Paracas a návšteva Paracas prírodenej rezervácie na pobreží Tichého oceánu. Tu objavíme fascinujúcu kombináciu soľnej púšte a čarovných pláží, vrátane unikátnej Červenej pláže. Dozvieme sa zaujímavosti o pred Inca kultúre, Paracas, okúpeme sa v Tichom oceáne, užijeme si nádherný západ slnka a ochutnáme to najlepšie ceviche! Nasledujúce ráno sa rýchloľodou vydáme na prehliadku ostrovov Ballestas, ktoré sú nazývané "malými Galapágami" vďaka svojej bohatej faune. Budeme tu pozorovať mnoho druhov morských vtákov a morských živočíchov, vrátane albatrosov, peruánskych pelikánov, tuleňov a humboldských tučniakov. Poobede sa presunieme do mesta Ica, kde navštívime miestne vinohrady a uvidíme ako sa vyrába slávny alkoholický nápoj pisco. Deň zakončíme adrenalínovou jazdou na "buggies" po púštnych dunách, vyskúšame si sandboarding a noc strávime v púštnej oáze, Huacachina. Ďalší deň nás čakajú záhadné púštne geoglyfi v Nazce, zapísané na zozname UNESCO. Výhľad na ne budeme mať z vyhliadkovej veže no a pre záujemcov, je tu voliteľná aktivita preletu ponad najznámejšie geoglyfi malým lietadlom. Takisto navštívime jedno z najdôležitejších pohrebísk Nazca kultúry a večer sa prepravíme pohodlným nočným autobusom do Arequipy.

5. Deň: Arequipa

Ranný príchod do Arequipy. Vitajte v druhom najväčšom meste Peru, a mnohými označované aj ako najkrajšie mesto Peru, vďaka svojej nádhernej koloniálnej architektúre. Arequipa je takisto nazývaná aj 'Biele mesto', keďže mnohé z jej historických budov sú postavené z bieleho sopečného kameňa. V centre mesta máte možnosť navštíviť krásny 'instagram hodný' kláštor. Spolu navštívime múzeum kde je vystavená 'Juanita', najznámejšia a najzachovalejšia zmrazená ľudská obeta Inkov, a krásnu katedrálu na hlavnom námestí. No a samozrejme nesmie chýbať ochutnávka miestnych špecialít, ako napríklad 'rocotto', 'adobo arequipeño' alebo dezert 'queso helado'. Čaká nás západ slnka s výhľadom na majestátne sopky. Takisto si vysvetlíme rozdiel medzi alpacou, vicuñou, llamou a guanacom.

Miestna žena v Yanque, Colca Kaňon v Peru a jej kamarát baranček

6. - 8. Deň: Colca Kaňon & Puno

Ranný presun do Cañón de Colca, jedného z najhlbších kaňonov sveta a krásnej doliny s malými malebnými dedinkami, Inca terasovými políčkami, mnohými termálnymi kúpeľmi a krásnymi výhľadmi na okolité kopce a sopky. Údolie Colca sa nachádza v nadmorskej výške 3400 až 3800 metrov! A nadmorská výška s nami už zostane takmer po zvyšok našej cesty po Peru! Cestou do Cañón de Colca sa zastavíme na miestach, kde budeme môcť pozorovať alpacy, vicuňe a plameniaky. Ďalšie dve noci strávime v malej tichej dedinke v tomto údolí. Čaká nás relax krásnych termálnych kúpeľoch, ľahká turistika v okolí a pozorovanie kondorov zblízka (ak budeme mať šťastie) v ich prirodzenom prostredí. 8. deň nás čaká presun do mesta Puno, ktoré je známe svojou bohatou kultúrou a folklórom a je taktiež východiskovým bodom k jazeru Titicaca.

9. & 10. Deň: Jazero Titicaca (Ostrovy Uros a Amantaní ) a cesta k Dúhovej hore

Dnes spoznáme jazero Titicaca, najvyššie položené navigateľné jazero na svete, nachádzajúce sa vo výške 3818 metrov! Dnes nás čaká návšteva ostrovov Uros, nadnášajúce sa ostrovčeky, umelo vytvorené z rákosia, kde Uros ľudia doteraz žijú. Po tejto návšteve si to namierime na ostrov Amantaní, kde nás privíta naša miestna rodinka, u ktorej budeme ubytovaní. Navštívime najvýznamnejšie miesta na ostrove, Pachamama a Pachatata, a vysvetlíme si, čo tieto miesta znamenajú pre miestnych ľudí. No a naučíme sa aj zopár quechua slovíčok, keďže toto je hlavný jazyk, ktorým sa na tomto ostrove hovorí. Ďalší deň tento ostrov opustíme a začneme našu cestu smerom na sever. Zastavíme sa na zaujímavých miestach (Mestečko Pucará, vyhliadkové miesto Abra la Raya) a prespíme v maličkej dedinke s nádhernými Inca mostami.

11. Deň: Dúhová hora Palcoyo, Pisac & Cusco

Dnes nás čaká výstup na menej známu duhovú horu Palcoyo! Táto hora je rovnako ohromujúco krásna a pôsobivá ako jej slávnejšia sestra, ale poskytuje výhľady bez preplneného davu turistov, a výstup na ňu je taktiež ľahší (cca 1 hodina nahor). Dostaneme sa do nadmorskej výšky 4970 metrov! Po tomto výstupe sa presunieme do Posvätného údolia, a navštívime malebné mestečko Pisac, kde spoznáme jeho miestny trh a archeologické miesto a kde aj strávime noc.

12. Deň: Cusco

Dnes budeme pokračovať v objavovaní Inca archeologických nálezísk ako krásny chrám Saqsaywaman a chrám Slnka, Qoricancha v Cuscu. Cusco, v minulosti nazývané "Qosqo," bolo hlavným mestom Inka kultúry a teda najvýznamnejším mestom Inka kultúry. Čaká nás prehliadka historického centra, prechádzka po jeho hlavnom námestí Plaza de Armas, vyhliadkové miesto San Blas, trh San Pedro a ďalšie krásne zákutia tohto mesta s miestnym sprievodcom. Trúfate si vyskúšať miestne špeciality? Pečené morské prasiatko alebo alpaca steak? Noc v Cuscu.

Posvätná dolina, Maras Salineras, soľné jazierka, Peru

13. & 14. Deň: Posvätná dolina, Ollaytaytambo a cesta na Machu Picchu

Ranný odchod a návšteva tých najznámejších miest Posvätnej doliny! Navštívime dedinku Chinchero a jej archeologické miesto, terasovité poľnohospodárske laboratórium Inkov, Moray, soľné jazierka Maras, ktoré patria medzi tie najfotogenickejšie miesta v Južnej Amerike, a deň zakončíme v mojom obľúbenom mestečku Ollantaytambo a jeho majestátnom archeologickom nálezisku. V Ollantaytambo sa ako jedinom meste z Posvätnej doliny zachovala originálna Inca architektúra. Deň zakončíme práve na tomto mieste. Noc v Ollaytaytambe.

Nasledujúci deň máte čas prebádať mestečko Ollaytaytambo a jeho menej známe archeologické nálezisko Pinkuylluna. V tomto mestečku budeme do cca 3tej poobede. O cca 4tej poobede náš čaká presun vlakom do Aguas Calientes, ktorý trvá približne hodinu a pol. Aguas Calientes je turistické mestečko pod Machu Picchu, kde strávime noc pred veľkým dňom D :).

15. Deň: Machu Picchu

Ráno o piatej začíname našu cestu na Michu Picchu. Na Machu Picchu sa vyvezvieme autobusom. Vstup máme od 6tej rána. A konečne sme tu! Miesto, na ktoré ste sa najviac tešili! Vitajte na Machu Picchu, jednom zo siedmich divov sveta a ikonickom symbole Inkov a ich architektonického a inžinierskeho majstrovstva! Hneď pochopíte, prečo je považované za jedno z najkrajších a najzachovalejších Inka miest na svete. Výhľad na tento archeologický skvost vám určite vyrazí dych! O jeho fascinujúcej histórii a o mnohých zaujímavostiach sa dozvieme od miestneho sprievodcu, ktorý nás bude sprevádzať. Chceme, aby ste si dnešný deň dosýta užili 😊! Poobedný návrat do Aguas Calientes, obedík a návrat do Cusca. Rozlúčkový večer v Cuscu.

Cusco, Peru

16. Deň: Lima a let do Európy

Let do Limy. Následne váš let do Európy. Rozlúčka s Peru.

Zmeny v programe

Vyhradzujeme si právo na menšiu zmenu itinerára alebo formu dopravy, ak to bude potrebné alebo v prípade nepredvídateľných okolností. Väčšina takýchto zmien by bola drobných (napríklad zmena poradia dní, ako miesta navštívime, prispôsobenie programu času vašich leteniek a pod.) Ak takáto situácia nastane, klienti, ktorí si u nás zájazd rezervovali, budú o týchto zmenách vopred informovaní.

Možnosť predĺženia
Amazónia : Napíšte nám a pošleme vám možnosti aj s cenami.

Cena zahŕňa

 • 15 x Ubytovanie v jednoduchých, pohodlných dvojlôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením
 • 1 x Pohodlný nočný autobus na trase Nasca- Arequipa
 • 16 x Raňajky
 • 1 x Obed a večera na ostrove Amantaní
 • 1 x Vnútroštátný let na trase Cusco- Lima aj s príručnou batožinou (23 kg)
 • Všetky transporty a presuny (súkromné minivany, lode, taxíky, turistické autobusy), ktoré sú uvedené v programe
 • Expedičný vlak (spiatočný lístok) na trase Ollaytaytambo-Aguas Calientes a Aguas Calientes- Cusco
 • Autobus (spiatočný lístok) na trase Aguas Calientes – Machu Picchu a Machu Picchu – Aguas
  Calientes
 • Všetky vstupy uvedené v programe a to nasledujúce:
 • Vstup a privátna tour v prírodnej rezervácii Paracas s miestnym sprievodcom
 • Vstup a tour na Ballestas ostrovy rýchloloďou aj s miestnym sprievodcom
 • Tour vinohrady, výroba a degustácia pisca a vína s miestnym sprievodcom a adrenalínová jazda na sand buggies a sandboarding na púštnych dunách 
 • Vstup na Nazca pohrebisko a vyhliadkovú vežu v Nazce
 • Vstup do múzea Sanctuarios Andinos v Arequipe 
 • Vstup na Uros ostrovy a ostrov Amantaní 
 • Prehliadka Colca Kaňonu
 • Vstup do Colca Kaňonu
 • Prehliadka Uros ostrovov s miestnym sprievodcom
 • Vstup na Dúhovú horu Palcoyo 
 • Vstupy na všetky pamiatky v Posvätnej doline a Cuscu, ktoré spolu navštívime
 • Privátna tour Cusca a okolia s miestnym sprievodcom
 • Tour Posvätnej doliny s miestnym sprievodcom
 • Vstup na Machu Picchu s miestnym sprievodcom
 • Služby Slovenskej sprievodkyne Lenky
 • Všetky letiskové a servisné poplatky
 • Sprepitné

Cena nezahŕňa

 • Medzinárodnú letenku
  (*Cena spiatočnej letenky sa pohybuje od € 900-1350) 
 • Obedy a večere
 • Vstup do termálnych kúpeľov v Colca Kaňon (€ 5)
 • Dobrovoľný vstup do kláštora Santa Catalina v Arequipe (€ 12)
 • Dobrovoľný let malým lietadlom ponad Nazca obrazce* (cca € 100, aj s letiskovými poplatkami)
 • Dobrovoľná plavba loďkou z rákosia na Uros ostrove (cca € 5)
 • Iné dobrovoľné aktivity, ktoré niesú uvedené v programe
 • Cestovné poistenie

Ubytovanie


Väčšinu času budeme ubytovaní v pekných malých miestnych hoteloch/guesthousoch/hosteloch  v pohodlných 2 posteľových izbách s vlastným WC a sprchou. * Počas nášho pobytu na ostrove Amantaní u miestnej rodiny (1 noc), majú vlastné WC iba tri izby.

V prípade, ak cestujete s ďalšou osobou budete izbu zdieľať spolu. Ak cestujete s viacerými osobami a chceli by ste byť na izbe všetci spolu (3 posteľová alebo 4 posteľová izba), dajte nám prosím vedieť a môžme to zariadiť. V prípade ak cestujete sám/ sama, by ste izbu zdieľali s ďalšou osobou rovnakého pohlavia. *V prípade, ak cestujete sám/sama a na izbe budete sám/sama z dôvodu, že k vám nebolo možné priradiť dalšieho cestujúceho rovnakého pohlavia (na zdieľanie izby), cestujúci musí zaplatiť poplatok € 200.

V prípade, ak chcete byť na izbe sám/sama sa platí extra poplatok € 350.

Typ zájazdu

Tento zájazd je aktívny dobrodružný a poznávací zájazd, ktorý zahŕňa aj turistiku v normálnej aj vysokej nadmorskej výške.
Treba podotknúť, že nikdy nieste povinní túry absolvovať. V mnohých prípadoch si môžete túru skrátiť alebo si môžete namiesto absolvovania prechádzky alebo túry oddýchnuť. Takisto, v prípade ak nechcete absolvovať túru do Aguas Calientes je možné ísť vlakom. Z Machu Picchu si taktiež môžete vziať aj autobus a nemúsite ísť peši.

Nadmorská výška

Z celkovej dĺžky 16 dňového zájazdu sa budeme 10 dní pohybovať v nadmorkskej výške nad 3400 m.n.m a na viacerých miestach dosiahneme nadmorskú výšku až 5000 m.n.m. Rady na to ako nadmorskú výšku zvládnuť vám dáme vopred. Zájazd je navrhnutý tak aby sme sa postupne aklimatizovali a aby sme minimalizovali problémy spojené s nadmorskou výškou.

Počasie

Pobrežná a púštna časť Peru (Lima, Paracas, Ica, Nazca)
 Počasie na týchto miestach bude slnečné a suché s teplotou cca od 20-25 stupňov počas dňa. Teplota skoro ráno a večer je nižšia a v noci môže klesnúť na 15 stupňov. Veterno.
Arequipa a Colca Caňon
Teplota cez deň cca od 10 do 20 stupňov. Teplota večer/v noci 5 až 10 stupňov. 
Andská zona a Altipláno (Jazero Titicaca, Cusco a Posvätná dolina)
Čakajú nás prevažne slnečné a suché dni. Teplota cez deň sa pohybuje cca od 15 do 23 stupňov. Počas noci teplota môže klesnúť až na 5 stupňov. Zrážky by mali byť obmedzené a veľmi nízke (krátke dažde alebo poobedňajšie búrky)
Aguas Calientes a Machu Picchu

Slnečné dni s minimálnymi zrážkami a teplotou okolo 18 až 25 stupňov počas dňa.

Treba podotknúť, že keď je slnečno, slnečné žiarenie je silnejšie ako na Slovensku takže teplota sa zdá vyššia a pred Slnkom sa treba chrániť (odporúčam vždy klobúk a slnečný krém 50 spf). Takisto mnohokrát budeme v nadmorskej výške nad 3400 metrov, takže slnečné žiarenie je intenzívnejšie.

V prípade, že vás tento zájazd oslovil, ale nevyhovuje vám dátum napíšte nám! Radi vám ponúkneme aj ďalšie termíny!