Peru, Bolívia & Chile aj s Amazóniou

 Poďte s nami prebádať kultúrne a prírodné poklady Peru, Bolívie a Chile! Tento zájazd vám ponúka  unikátnu kombináciu troch úchvatných Andských krajín s bohatou históriu a kultúrou a jedinečným a rozmanitým prírodným bohatstvom.

Navštívime ohromujúce stratené mesto Incov, Machu Picchu aj ďalšie významné miesta Posvätnej doliny, Dúhovú horu a najvyššie položené navegateľné jazero sveta, Titica, z jej oboch strán, Peru aj Bolívie. Spoznáme krásne Indiánske mesto La Paz a takisto strávime 5 nezabudnuteľných dní v Bolívijskej Amazónii, kde budeme mať možnosť vidieť množstvo zvierat ako napríklad krokodíly, capybary, ružové delfíny, tarantuly a ďaľšie úžasné zvieratá! Pokračovať budeme mega výletom do najväčšej soľnej pláni na svete, Salar de Uyuni a presunieme sa až do toho najsuchšieho miesta na Zemi, púšte Atacama v Chile. Zájazd zakončíme na pobreží Tichého oceánu s tým najlepších Chilským vínkom.

Nasledujúce Termíny

04.09. - 22.9.2024

19 dní/ 18 nocí
* Počítame dni strávené v destinácii, nie deň odchodu a príchodu na Slovensko

Cena: € 3090 (*Ak si zájazd rezervujete do do 15.06.2024)
Cena: € 3190 (*Ak si zájazd rezervujete od 16.06.2024)


Všetky vstupy v cene
*Cena nezahŕňa medzinárodnú letenku, cena od € 1000-1400

CESTUJEME V MALÝCH SKUPINÁCH : Veľkosť skupiny od 6 do 12 osôb+ sprievodca/ sprievodcovia 

Program

1. & 2. Deň Lima

Prílet do Limy. Vitajte v Peru! Lima je pobrežné hlavné mesto Peru, ktoré je považované za gastronomickú metropolu Južnej Ameriky! Vysvetlím vám dôležitú históriu ohľadom Španielskej kolonizácii a Pacifickej vojne medzi Chile a Peru/Bolíviou. Na programe máme prehliadku koloniálneho historického centra mesta, prechádzku po pobreží štvrti Miraflores a samozrejme ochutnávku miestnych špecialít ako napríklad ´Ceviche´ alebo ´Causa Limeňa´ a takisto najznámejšieho alkoholického drinku, 'pisco sour'. Druhý deň poobede/ večer let do Cusca. Druhý deň strávime noc v Cuscu.

landscape, saline, salt-1633915.jpg

3. Deň Posvätná dolina (Chinchero, Maras, Moray, Ollaytaytambo)

Nasledujúci deň nás čaká návšteva tých najznámejších miest Posvätnej doliny Incov s miestnym sprievodcom! Navštívime dedinku Chinchero a jeho archeologické nálezisko, terasovité poľnohospodárske laboratórium Inkov, Moray, soľné jazierka Maras, ktoré patria medzi tie najfotogenickejšie miesta v Južnej Amerike, a deň zakončíme v mojom obľúbenom mestečku Ollantaytambo a jeho majestátnom archeologickom nálezisku. V Ollantaytambo sa ako jedinom meste z Posvätnej doliny zachovala originálna Inca architektúra a toto maličké mestečko je krásne. Oddychový večer v Ollaytaytambo.

4. & 5. Cesta k Machu Picchu a Aguas Calientes

Čaká nás scénická jazda minivanom cez vysoké hory až po zelenú džungľu a miesto, ktoré sa volá Hydroelektrica. Odtiaľ si dáme cca 3 hodinovú turistiku k mestečku Aguas Calientes. (Kto túru nechce, môže si priplatiť vlak). Nasledujúci deň nás čaká skoré vstávanie, keďže vstup do Machu Picchu máme ako prví, už o 6:00 ráno. Nahor aj nadol sa vyvezieme autobusom. 
A konečne sme tu! Vitajte na Machu Picchu, jednom zo siedmich novodobých divov sveta a ikonickom symbole Incov a ich architektonického a inžinierskeho majstrovstva! Výhľad na tento archeologický skvost vám určite vyrazí dych! Aj keď ste Machu Picchu pravdepodobne videli stokrát na fotke či videu, vidieť to naživo a byť tu je niečo neopísateľné. O jeho fascinujúcej histórii a o mnohých zaujímavostiach sa dozvieme od miestneho sprievodcu, ktorý nás bude sprevádzať. Chceme, aby ste si dnešný deň dosýta užili 😊! Poobedný návrat do Aguas Calientes, obedík a návrat do Cusca vláčikom a autobusom!

cusco, peru, zájazd

6. Deň Cusco

Čaká nás deň v krásnom Cuscu! Nadmorská výška tu je 3400 metrov nad morom. Cusco, v minulosti nazývané "Qosqo," bolo hlavným mestom Inca impéria a teda tým najvýznamnejším mestom pre Incov! Čaká nás prehliadka historického centra s miestnym sprievodcom, prechádzka po jeho hlavnom námestí Plaza de Armas, vyhliadkové miesto San Blas, Qoricancha a úžasný San Pedro trh a ďalšie krásne zákutia tohto mesta. Povieme si množstvo zaujímavých vecí o jeho histórii, odvrátenej strane Španielskej kolonizácii a teda zároveň aj o smutnom zániku jedného z najvýznamnejších impérii Ameriky. Takisto navštívime Inca chrám Saqsaywaman. Trúfate si vyskúšať miestne špeciality? Pečené morské prasiatko alebo alpaca steak?

7. Deň Dúhová hora & Puno

Dnes máme jedno z najskorších vstávaní našeho zájazdu a to preto aby sme boli na Dúhovej hore medzi prvými. Dúhová hora, známa aj ako Montana de Siete Colores alebo Vinicunca, sa stala jedným z najznámejších a najnavštevovanejších miest v Peru, vďaka svojím ohromujúcim farbám a unikátnej scenérii. Čaká nás takmer 4 hodinový presun minivanom a následne cca 2 hodinový výstup na vrchol Dúhovej hory, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške až 5036 metrov! Ústa si napcháme cocou, a ideme na to! Hore sa môžete vyviesť aj koňom, ak si netrúfate ísť pešo. Výhľady z vrcholu sú vážne očarujúce a unikátne. No a na vrchole nesmie chýbať ikonické foto s alpacou ;). Po zostupe si dáme výdatný obed a naša cesta bude pokračovať do Puna a teda k Jazeru Titicaca. Po ceste sa zastavíme v Abra la Raya (vyhliadkové miesto). Do Puna dorazíme večer.

8. Deň Jazero Titicaca: Ostrovy Uros a Copacabana (Peru a Bolívia)

Dnes spoznáte jazero Titicaca, najvyššie položené navigateľné jazero na svete, nachádzajúce sa vo výške 3818 metrov! Dnes ráno nás čaká návšteva ostrovov Uros, čo sú nadnášajúce sa ostrovčeky, umelo vytvorené z rákosia, kde Uros ľudia doteraz žijú. Dozviete sa ako tieto ostrovy vyrábajú a ako vyzerá ich bežný život. Poobede presun miestnym autobus cez hranicu do Bolívie a mestečka Copacabana! Dnes sa teda s Peru rozlúčime a začíname sa tešiť na tie naj zážitky, v oveľa menej navštevovanej Juhoamerickej krajine, ktorej nespútaná krása a autenticita vás určite očaria ! Večer oddych v mestečku Copacabana pri jazere Titicaca alebo presun hneď do La Paz (Upresníme neskôr).

9. Deň La Paz, Bolívia a voliteľné aktivity

Vitajte v La Paz, jednom z dvoch hlavných miest Bolívie a zároveň najvyšie položené hlavné mesto na svete! Áno, čítate správne. Bolívia má dve hlavné mestá. To druhé sa volá Sucre. La Paz je krásne a tak trošku chaotické miesto. Lanovka ktorá spája odľahlé štvrte, mestu pridáva atraktívnosť. Je to jednoznačne tá najlepšia forma dopravy v meste, ktorá ponúka jedinečné výhľady na mesto pod ňou a na okolité 6-tisíc metrové majestátne hory navôkol. Samozrejme aj my sa ňou prevezieme. Tento deň je aj oddychovým dňom vhodným na objavovanie tohto čarovného mesta alebo na voliteľné aktivity v okolí La Paz. Napríklad celodenný výlet na bicykloch po legendárnej ´Ceste smrti´ alebo poldenný výlet ku kedysi najvyššie položeného lyžiarskeho strediska, Chacaltaya (5430 metrov) a mesačného údolia. Na večeru vás zavediem do skvelej gurmánskej reštaurácie, kde ochutnáme tradičné Bolívijske jedlá s moderným twistom a tými najlepšími ingrediencami.

Amazonský prales Bolívia

10.-12. Deň Amazónia (Pampas)

Dnes sa začína naše 3 dňové dobrodružstvo v Bolívijskej Amazónii a zaslúžený oddych od nadmorskej výšky! Toto obdobie je jedno z najlepších období na návštevu Amazónie. Aj ked obdobie sucha sa pomaly končí, hladina vody v rieke je ešte stále nízka čo znamená, že máme šancu vidieť viac zvierat! Prvé tri dni strávime v oblasti nazývanej Pampas. Skorým ranným letom z najvyššie položeného medzinárodného letiska na svete, v La Paz (4061 m.n.m) sa presunieme do Amazonského mestečka, Rurranabaque (274 m.n.m). Následne presun jeepom do Santa Rosy. Po ceste budeme hladať leňochodov, capybary, papagáje a pod. Zo Santa Rosy nasadneme na loďky aj s naším lokálnym sprievodcom a tak nás čaká cca 2.5 hodinová plavba po Amazone, počas ktorej budeme pozorovať zvieratá a ubytujeme sa v našej jednoduchej ecolodge. Všetka strava je počas pobytu v Amazónii zabezpečená a je vynikajúca! Čo nás tu čaká? Výlety loďou počas dňa aj noci po rieke Yacuma a pozorovanie ružových delfínov, capybary, aligátorov, caymanov, opíc, korytnačiek a rôznych druhov vtákov. Ranná a nočná prechádzka a hľadanie hmyzu, obojživelníkov aj anakondy! Chytanie piraní (tie budeme mať neskôr na večeru), plávanie v rieke s ružovými delfínmi, to najlepšie jedlo a zábava s miestnymi sprievodcami atď. Takisto spoznáte Pepeho, obrovského krokodíla, ktorý žije v blízkosti našej lodge. Na tretí deň nás čaká návrat do Rurrenabaque.

13. Deň La Paz, Bolívia

Ranným letom sme sa presunuli naspäť na Altiplano, do mesta, La Paz. Našu batožinu si odložíme na bezpečné miesto a my strávime deň spoznávaním tohto mesta alebo oddychom (Je to na vás). Navštívime magický trh čarodejníc a prevezieme sa lanovkou ponad toto obrovské veľkomesto! Počuli ste už o väznici San Pedro, kde si samotní väzni riadia a určujú pravidlá? Vnútri sa nenachádzajú žiadni policajti a niektorí väzni tam bývajú spolu s ich rodinou! Táto väznica sa nachádza priamo v centre mesta a zastavíme sa aj pri nej! V noci nás čaká presun pohodlným, moderným nočným autobusom do Uyuni.

14. Deň Salar de Uyuni, najväčšia soľná pláň na svete

Čaká nás ďalší vzrušujúci zážitok! 3 dňová cesta 4x4 jeepom cez Uyuni soľnú pláň a púšte v Bolívii a Chile s ohromujucími výhľadmi. Začneme návštevou Vlakového cintorína a tak sa vydáme na magickú cestu naprieč Uyuni Soľnej pláni, najväčšej Soľnej pláni na svete, kde budete mať pocit akoby ste boli na inej planéte. Zastavíme sa pri monumente Dakar, no a samozrejme si užijeme fotenie a filmovanie neodmysliteľných perspektívnych fotiek a videí! Navštívime ostrov Incahuasi, surrealistické miesto s obrovskými kaktusmi, ktoré rastú až do výšky 12 metrov! Užijeme si krásny západ Slnka aj s vínkom a občerstvením. Nadmorská výška tu je okolo 3600 m.n.m. Noc strávime v malom soľnom hoteli.

15. & 16. Deň Bolívijské púšte a najsuchšia púšť sveta, Atacama v Chile

Soľnú pláň nechávame za nami a postupne naším 4x4 jeepom stúpame vyššie cestou cez pohoria Ánd. Navštívime Údolie skál (Valle de las rocas), miesto plné erozných sopečných útvarov, a takisto vyhliadkový bod pri sopke Ollague. Pokračujeme smerom k lagunám, kde žije množstvo plameniakov a po ceste budeme mať možnosť vidieť aj púštne líšky, vicuňe, lamy, viscache a pod. Navštívime aj lagúnu Colorado sfarbenú na červeno, ktorá sa nachádza v Národnej rezervácii Andskej flóry a fauny Eduardo Abaroa, a je domovom plameniaka nazývaného James. Večer dorazíme do púšte Siloli, kde pravdepodobne zažijete vašu najvyššie položenú noc, až 4500 m.n.m.! Podmienky tu sú drsné, ubytovanie jednoduché, ale nočná obloha je tu neskutočná!
Čaká nás ďalšie veľmi skoré vstávanie, aby sme východ Slnka pozorovali z najvyššieho bodu nášho výletu (5000 m.n.m), kde sa nachádzajú geotermálne gejzíry, Sol de la mañana (v preklade Ranné Slnko)! Zastavíme sa aj v termálnych prameňov Polques, kde si trošku oddýchneme. Pokračovať budeme po púšti Dalí, pomenovanej po slávnom maliarovi vďaka svojej neskutočnej podobe s jeho obrazom. Navštívime aj Bielu a Zelenú lagúnu s výhľadom na majestátnu sopku Lincacabur a potom si to už namierime k Bolívijsko-Chilským hraniciam, kde nás bude čakať transport, ktorý nás zavedie do San Pedra de Atacama, Chile. Vitajte v Chile a v púšti Atacama, v najsuchšej púšti sveta! Po ceste do mestečka San Pedro de Atacama budeme obdivovať krásne výhľady na túto púšť. Zostúpili sme do príjemných 2400 m.n.m. Zvyšok dňa si môžete oddýchnuť a poprechádzať sa po tomto púštnom mestečku a jeho okolí. V prípade záujmu sa cca 35 minútovou prechádzkou od hlavného námestia / alebo taxíkom, dostanete ku miestu nazývaného dolina Smrti/Marsu (Valle de Muerte). Toto údolie je charakteristické vysokými dunami a dramatickými strmými skalami, čo vám dodáva pocit, že sa nachádzate na inej planéte. Je to skvelé miesto na pozorovanie západu Slnka, ktoré vytvárajú magickú atmosféru. Noc v San Pedre de Atacama.

17.-19. Deň Santiago, Valparaíso & Viña del Mar (Chile)

Chile je najmodernejšia a najrozvinutejšia krajina Južnej Ameriky a to pocítite ihneď. Dnes nás čaká ranný presun na letisko v Calame a následne 2 hodinový let do hlavného mesta Chile, Santiaga. Po príchode do modernej metropolity Santiaga a teda mesta, kde momentálne s Carlosom žijeme, si dáme krátku precházku/túru na kopec San Cristobal. (* V prípade záujmu sa môžte hore vyviesť lanovkou). Tento kopec je ikonický symbol Santiaga z ktorého máme krásny výhľad na celé mesto a okolité pohorie Ánd. Smerom dole sa už zvezieme zubačkou. Večer zakončíme v jednej z naších obľúbených reštaurácii v trendy štvrti Santiaga s pohárom skvelého Chilského vínka. V Chile budeme práve počas najvýznamnejšieho sviatku, nezávislosti krajiny. Tento sviatok sa oslavuje počas niekoľkých dní, a vy budete mať štastie tu počas týchto dní byť. Pripravte sa na pouličné párty, hody, tanec a ´terremoto (zemetrasenie), známy miestny alkoholický drink. Prejdeme sa aj po historickom centre mesta. Poobede sa presunieme ku pobrežiu a navštívime pieskové duny s nádherným výhľadom na Tichý oceán v Concone, Viña del Mar (Aj tu sme zvykli bývať). Môžte si tu skúsiť aj sandboarding. Večer zakončíme v štýlovom pobrežnom meste plnom umenia, Valparaíso. Valparaíso je známe svojimi pestrofarebne pomaľovanými domčekmi, graffitmi, bohatou umeleckou scénou, kopcovitým terénom a dôležitým prístavom. Nasledujúci deň, prehliadka mesta a relax a potom nás už čaká presun do Santiaga a následne presun na letisko. Tu sa s vami rozlúčime! Sme si istí, že na toto úžasné dobrodružstvo v Južnej Amerike nezabudnete!

Cena zahŕňa:

 • 17 x Ubytovanie v dvojposteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením (*Okrem 1 noci, kedy bude WC zdieľané s ostatnými cestujúcim- Uyuni tour)
 • 1x Pohodlný nočný autobus na trase La Paz- Uyuni
 • 17 x Raňajky
 • 6 x Obed (3x Amazónia, 3x Uyuni tour)
 • 4 x Večera (2x Amazónia, 2x Uyuni tour)
 • 4x Vnútroštátne lety na trase: Lima- Cusco, La Paz- Rurrenabaque, Rurrenabaque- La Paz, Calama – Santiago, s príručnou batožinou (12 kg)
 • Všetky presuny a transporty (súkromné minivany, turistické autobusy, taxíky, lode, jeepy… )
 • Expedičný vlak + bus z Aguas Calientes do Ollantaytamba/Cusco
 • Všetky vstupy v Posvätnej doline aj s lokálnym sprievodcom
 • Vstup na Machu Picchu aj s lokálnym sprievodcom
 • Prehliadka mesta Cusca aj s lokálnym sprievodcom
 • Vstup a výlet na Dúhovú horu
 • Tour a vstup na Uros ostrovy v Peru aj s lokálnym sprievodcom
 • 3 dňový pobyt v Amazónii s lokálnymi sprievodcami a všetky aktivity, ktoré tam absolvujeme
 • Vstup do Rurrenabaque Národného parku v Amazónii
 • Prehliadka mesta La Paz
 • 3 dňová tour po Uyuni Soľnej pláni, Bolívijskej púšti a púšti Atacama v Chile s lokálnym sprievodcom
 • Vstup do národnej rezervácie Reserva Nacional de Fauna Andina Eduardo Avaroa
 • Vstup na kaktusový ostrov Incahuasi v Salar de Uyuni
 • Vstup do termálnych prameňov Polques počas Uyuni tour
 • Prehliadka mesta Santiaga
 • Prehliadka mesta Valparaíso a návšteva pieskových dún v Concone
 • Všetky servisné a letiskové poplatky
 • Služby Slovenskej sprievodkyne Lenky

Cena nezahŕňa:

 • Medzinárodnú letenku (Cena cca € 1050-1400) S nájdením letenky vám radi pomôžeme.
 • Obedy a večere mimo uvedených
 • Cestovné poistenie

 • Voliteľné výlety v La Paz alebo San Pedre de Atacama

Ubytovanie

 • Väčšinu času budeme ubytovaní v malých miestnych hoteloch a penziónoch v pekných a pohodlných 2 posteľových  izbách s vlastným WC a sprchou.
 • *Počas nášho pobytu v Amazónii budeme mať  skromné ubytovanie v drevených chatkách (2 posteľové izby s WC a sprchou) bez horúcej vody (2 noci).
 • *Počas našej tour po Uyuni soľnej pláni a púšti budeme mať skromné ubytovanie a takisto pravdepodobne bez teplej vody- poprípade teplá voda k dispozícii za poplatok (2 noci). Počas poslednej noci tejto tour je WC a kúpeľna zdieľaná s ostatnými cestujúcimi.

Typ zájazdu

Tento zájazd je aktívny dobrodružný a poznávací zájazd, ktorý zahŕňa aj turistiku v normálnej aj vysokej nadmorskej výške.
Treba podotknúť, že nikdy nieste povinní túry absolvovať. V mnohých prípadoch si môžete túru skrátiť alebo si môžete namiesto absolvovania prechádzky alebo túry oddýchnuť. Takisto, v prípade ak nechcete absolvovať túru do Aguas Calientes je možné ísť vlakom a pod.

Nadmorská výška

Z celkovej dĺžky 19 dňového zájazdu sa budeme 11 dní pohybovať v nadmorkskej výške nad 3400 m.n.m a na viacerých miestach dosiahneme nadmorskú výšku až 5000 m.n.m. Rady na to ako nadmorskú výšku zvládnuť vám dáme vopred.

Počasie

September je ideálny mesiac na návštevu týchto miest kedže sa vyhneme hlavnej turistickej sezóne a budeme mať príjemné počasie.

Lima, Cusco, Machu Picchu a Posvätná Dolina
Teplota od cca 15-24 stupňov, ráno a večer môže byť chladnejšie, najmä vo vyšších nadmorských výškach. Slnečné počasie alebo polooblačné.
Vinicunca, známa aj ako Dúhová hora sa nachádza vo vyššej nadmorskej výške, a preto tam bude chladnejšie. Teploty tu môžu dosahovať okolo 10-15 °C.
Jazero Titicaca (Peru a Bolívia)
Teplota počas dňa cca 15 stupňov a môže byť aj veterno. Teplota v noci je chladnejšia cca 5 stupňov. 
La Paz Teplota počas dňa okolo 16-18 stupňov.
Amazónia
Jedno z najlepších období na návštevu, suché obdobie, slnečné počasie a teplota od cca 25-30 stupňov s vysokou vlhkosťou vzduchu.
Uyuni soľná pláň a ďalšie púšťe v Bolívii a Chile
Tu nás čaká najchladnejšie, suché a slnečné počasie s priemernými teplotami od 5-18 °C. Čím vyššia nadmorská výška tým chladnejšie. Noci sú veľmi chladné.
San Pedro de Atacama Suché a slnečné počasie, teplota počas dňa okolo 20-25 stupňov.
Santiago a Valparaíso Jarné počasie s teplotami od cca od 15-20 stupňov.

Treba podotknúť, že keď je slnečno, slnečné žiarenie je silnejšie ako na Slovensku takže teplota sa zdá vyššia a pred Slnkom sa treba chrániť (odporúčam vždy klobúk a slnečný krém 50 spf). Takisto mnohokrát budeme v nadmorskej výške nad 3400 metrov, takže slnečné žiarenie je intenzívnejšie

Rezervácia

Rezervujte si tento zájazd nezáväzne už teraz, alebo nám napíšte ak máte nejaké nejasnosti alebo otázky ohľadom tohto zájazdu.